Główna
Home > Klub > Historia

Slavia Ruda Śląska jest jednym z najstarszych klubów sportowych w Rudzie Śląskiej. Powstała w 1919 roku i na trwale zapisała się nie tylko w historii rudzkiego sportu, ale także na arenie krajowej i zagranicznej.

Od „Sokoła” się zaczęło

Pierwszą ważną datą w dziejach klubu jest Grudzień 1918 roku. Wtedy właśnie powstało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół , które dało początek późniejszej Strzale- starszym kibicom, jednoznacznie kojarzącej się już ze Slavią. Pierwszymi dyscyplinami były gimnastyka przyrządowa, parterowa,, palant, piestówka, boks, oraz piłka nożna. Właśnie ta ostatnia była najprężniej działającą, dlatego właśnie na jej bazie powstaje w 1919 roku klub sportowy Strzała. Jego założycielami byli :Aleksander Sosgórnik( prezes ) Adam Wolny (sekretarz ), Franciszek Ratka (skarbnik) Jan Wolek (naczelnik). W pierwszych miesiacach najpilniejszą sprawą było boisko. Na podstawie umowy z kopalnią Walenty Wawel. Klub otrzymał teren wokół szybu piaskowego, Na początku działalności główną role odgrywała piłka nożna. Działalność Klubu na krótki okres czasu zostaje zawieszona w czasie III Powstania Śląskiego, bowiem większość członków klubu walczy o polskość Śląska. Pierwszą ważną datą w dziejach klubu jest Grudzień 1918 roku. Wtedy właśnie powstało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół , które dało początek późniejszej Strzale- starszym kibicom, jednoznacznie kojarzącej się już ze Slavią. Pierwszymi dyscyplinami były gimnastyka przyrządowa, parterowa,, palant, piestówka, boks, oraz piłka nożna. Właśnie ta ostatnia była najprężniej działającą, dlatego właśnie na jej bazie powstaje w 1919 roku klub sportowy Strzała. Jego założycielami byli :Aleksander Sosgórnik( prezes ) Adam Wolny (sekretarz ), Franciszek Ratka (skarbnik) Jan Wolek (naczelnik). W pierwszych miesiacach najpilniejszą sprawą było boisko. Na podstawie umowy z kopalnią Walenty Wawel. Klub otrzymał teren wokół szybu piaskowego, Na początku działalności główną role odgrywała piłka nożna. Działalność Klubu na krótki okres czasu zostaje zawieszona w czasie III Powstania Śląskiego, bowiem większość członków klubu walczy o polskość Śląska.

Głównie piłka nożna

Lata 1922-23 to okres, w którym „Strzała” nieco okrzepła – powoli rozbudowuje się obiekty ,piaszczyste boisko zostaje zamieszczone w żużlowe. Rozegrano także dwa pierwsze mecze między państwie – z Makkabi Brno i Vasas Budapeszt. Oto jak wspominał ten pierwszy pojedynek jeden z jego uczestników Henryk Hawlicki – „Spotkanie z Makkabi Brnosilnym klubem zawodowym było rozgrywanie w strugach ulewnego deszczu. Nasza reprezentacja jedenastka to prawie wszyscy „Kucki”, a ja byłem najniższy. Rywale to chłop w chłopa – co jeden to większy drągal. Mało sobie pograliśmy i to, że strzeliliśmy jedną bramkę zakrwało na cud. Zdobył ją Rozwadowski. Mecz zakończył się jednak wygraną gości 7:1. najwięcej kłopotów z piłkarzami z Brna było przed i po meczu. Wówczas było tak, że bramkarze zabierał do siebie na nocleg bramkarza, obrońca – obrońcę. Ten mój miał ze dwa metry i ani rusz nie mógł się zmienić w moim łóżku, a rodzinę obiadł mi tak, że gdyby impreza potrwała trochę dłużej to chyba bym z długów nie wyszedł. Często by się jednak nie zrobiło dla sportownia po polsku.”

„Strzała” w „Slavię”

W zasadzie trudno jednoznacznie dzisiaj stwierdzić, dlaczego znikłą Strzała a pojawiła się Slavia . Najprawdopodobniej przyczyną były długi Strzały. W każdym bądź razie od marca, 1925 r. Wszyscy działacze i sportowcy Strzały w komplecie kontynuują swoje kariery pod nowym szyldem. Po krótkim okresie zastoju związanym ze zmianą nazwy klubu znowu zaczyna pracować pełną parą ? wyremontowano budynek klubowy i rozpoczęto budowę kortów tenisowych. Pod koniec lat dwudziestych nadal najpopularniejsza byłą piłka nożna. Powołano do życia sekcję bokserską i tenisową.

Przeszkodziła wojna

W 1930 roku Slavia wchłonęła sekcje ciężkiej atletyki o dużych tradycjach Athen . Jedną z inwestycji klubu była budowa basenu, oddano go do użytku w 1936 roku. Połowa lat trzydziestych byłą szczytowym okresem osiągnięć rudzkiego klubu.. Pięściarze z powodzeniem walczyli z mistrzami Polski oraz czołowymi zespołami niemieckimi. Zapaśnicy organizowali szereg międzynarodowych zawodów. Natomiast piłkarze po raz pierwszy w Historii klubu wywalczyli awans do ligi Śląskiej, Okres rozwoju zostaje zatrzymany przez wybuch II wojny Światowej. Władze okupacyjne zmuszają ówczesnych działaczy klubu do oddania wszelkich materiałów, Slavii co spowodowało ich zniszczenie.

Nieudana fuzja

28 Stycznia 1945 roku wyzwolone zostaje nasze miasto, a już niecały miesiąc później 25 lutego grupa działaczy reaktywowała działalność klubu. Pierwszym powojennym prezesem wybrano Adama Wolnego, poszczególnymi sekcjami opiekowali się Rudolf Kaleta( Piłka Nożna ) Jan Bemben ( ciężka atletyka) Ryszard Białas (boks) Józef Adamski (tenis). Slavia na początku swego istnienia działała w oparciu o kopalnie Walenty ? Wawel . Podobnie jak zresztą KS Naprzód z Rudy Południowej. Postanowiono dokonać fuzji obydwu klubów w lutym 1949 roku powstaje ZKS GÓRNIK Ruda Śląska. Jednak przywiązania do wcześniejszych barw klubowych okazują się zbyt silne i fuzja nie przetrwała nawet roku. Jednak do pierwotnej nazwy powrócono dopiero w 1957 roku.

Ciężkie chwile

Bardzo ważnym momentem był rok 1959- kopalnia powiadamia o zamknięciu boiska w związku z szkodami górniczymi. Równocześnie zamknięto basen. Klub musi, zatem przenieść działalność na obce obiekty, a niektóre sekcje zawieszają działalność. Piłkarze skorzystali z gościnności Naprzodu . Nieoczekiwanie właśnie niejako na obcym boisku dobywają awans do II ligi państwowej co jest do tej pory największym osiągnieciem piłkarzy Slavii. Aż trudno dzisiaj uwierzyć, że na meczach pojawiało się wówczas ponad 10 tyś. Widzów.

Powrót na własne obiekty

lipca 1964r był dla rudy wielkim wydarzeniem, bowiem oddano nowy stadion sportowy, odbyło się wiele imprez okolicznościowych, a w inauguracyjnym meczu piłkarskim Slavia wygrała z RAPIDEM Katowice 4-2. Obiekt oddano przed ponad trzydziestoma laty stanowi właśnie dzisiejszą bazę klubu.

Ruda Śląska

To jeden z najstarszych klubów polskich na Śląsku początki sięgają kwietnia 1919.Wtedy właśnie, z inicjatywy brak Wincentego i Franciszka Widerów, Adama Wolenego, Aleksander Sosgórnika, Franciszka Ratki i Jana Wolka doszło do zabrania założycielskiego. Odbyło się ono w Rudzie przy ulicy Bytomskiej 25,uczestniczyło w nim 48 osób. Jan Wolek opowiadał w klubowym wydawnictwie: „Projektodawcą nazwy był Franciszek Ratka. Właściwie zaproponował nazwę Strzała miała ogromne kłopoty ze sprzętem – „poratowała” ją dopiero w następnym roku Polski Komisariat Plebiscytowy, darując jedenaście par butów futbolowych i dwie piłki. Strzała przystąpiła do rozgrywek mistrzowskich na Śląsku, awansowała do grupy A. Odnosiła tam kilka cennych zwycięstw, ale bytomski „Sportowiec” odnotował też inne wydarzenia. O meczu z Ruchem z Bismarckhuty (ówczesna nazwa Hajduków Wielkich) napisał, że potyczka nie zastała dokończona, bo przeszkodzili ludzie wracający z kościoła do domów przez boisko. Przy okazji pojedynku Strzały z Katowicką Pogonią to samo czasopismo zauważyło: „Obie drużyny zdenerwowane, nie mogą odszukać samych siebie na boisku”

Top